Історія бібліотекиКульчин. Мальовниче село. Окрасою його є річка Стир та сосновий ліс, храм, школа , медичний пункт і, звичайно, бібліотека. Вона є, була і буде. Це храм науки – храм знань.
В далекому 1948 році в приміщенні старенької хатини «біля грушки» розмістилася маленька бібліотека. Завідував цією бібліотекою Васильчук Григорій Максимович. А книжок було мало, як розповідають старші люди «вміщувались у два кошики». Григорій Максимович тримав книжки вдома, ідучи на роботу, він брав їх із собою. Так він пропрацював чотири роки.
З часом бібліотека поповнила свій фонд. Книги приносили всі, хто хотів, щоб в селі була хата-читальня. 27 червня 1953 р. – на посаду бібліотекаря прийнята Вінцюк Лідія Григорівна, яка, як кажуть в народі, була бібліотекарем від Бога. Її дуже любили в селі, поважали. З часом, вийшла заміж, народила двох доньок. Зараз дочки згадують, що ходили з мамою на роботу «біля грушки».

 

1960 р. У селі збудували нове приміщення, яке розділяли між собою бібліотека та медичний пункт. Так бібліотека святкувала своє перше новосілля. Завжди затишно, тепло, цікаво оформленні виставки, привітність господині, ось те, що можна сказати про нашу бібліотеку. «1979 р., 01.11. – прийнята на посаду завідуючою бібліотекою-філією села Кульчин»– із запису трудової книжки. Лідія Григорівна пропрацювала все життя, 43 роки, на одному місці. Завдяки знанню своєї справи, працелюбності і наполегливості Лідії Григорівні вдалося зробити чимало. Бібліотека села Кульчин була одна із кращих бібліотек району.1996 рік – на посаду бібліотекаря була прийнята Гут Валентина Анатоліївна, яка пропрацювала з 1996 по 2000 рік. На цей час бібліотека тимчасово розміщувалася у школі.21.01.2000 р. – завідуючою бібліотеки-філії села Кульчин була призначена Антонюк Лариса Федорівна. Тривалий час бібліотека розміщувалася у школі, в одній кімнатці. Так тривало 10 років. Завдяки депутатам села Кульчин - Гута Олексія Никодимовича, Левчука Володимира Михайловича, голови сільської ради - Данкевича Олега Петровича та завідуючою бібліотеки села Кульчин було вирішено повернути книгозбірню у своє попереднє приміщення. Зробивши капітальний ремонт, помінявши вікна та двері – так святкувалося друге новосілля.

09.03.2011 р. – відкриття бібліотеки, на яке були запрошенні гості району: голова державної адміністрації – Леонтій Кричкевич, голова районної ради – Михайло Марчук, Директор Центральної Бібліотечної Системи – Михальчук Люба Ільївна, депутатський корпус жидичинської сільської ради на чолі з головою ДанкевичомОлегом Петровичем. Свято благословив та освятив приміщення Благочинний ківерцівського округу Олександр Кондратюк.


1 червня 2011 року на базі бібліотеки-філії села Кульчин було проведено семінар на тему, «Щоб не зупинився гончарний круг», на цей семінар був запрошений єдиний гончар Ковальчук Володимир Юхимович та секретар сільської ради Сирюк Лідія Антонівна та бібліотекарі району. Володимир Юхимович розповів про свою історію гончаря.

Ріднити людей із книгою, відкривати їм красу і силу слова, - що є достойнішим. Найбільше чим пишається бібліотека нині – це читачем. Сьогодні фонд бібліотеки-філії села Кульчин налічує 6 тис. примірників з різних галузей знань. У фонді є книги для дорослих і для дітей. Розміщений фонд бібліотеки у трьох кімнатах. Перша кімната – дитячий відділ,друга – середній та старший, третя – дорослий читач.

Обслуговує бібліотека 630 читачів, з них 120 дітей, 55 – юнацького віку. З метою кращого забезпечення читачів новою інформацією, новими книгами, у бібліотеці у 2002 році були введенні платні послуги. Індивідуальна робота з читачами на першому місці. Насамперед, враховуються інтереси та запити користувачів, розвиваються у читачів любов до книги та до читання. Для учнів 1-4 класів складаються рекомендаційні списки літератури. Вчителі та учні задоволенні інформацією новинок літератури, що надходить до бібліотеки. У бібліотеці діють книжкові виставки на такі теми: «Читай – світ пізнавай», «Разом з книгою ми ростемо», «Калейдоскоп цікавих знань», «Країна знань нам двері відчиняє», «Найрідніший край – Волинь», «Моя земля – це Незалежна Україна».

Що року у бібліотеці проходить акція «Подаруй бібліотеці книгу». Серед читачів, які охоче дарують книгу, :Гразділь О.М., Сидорчук О.М., Гут О.Н., Стаднюк Н.М., Рогожина Т.М.,

Кооп В.М., Марфін В.Г.