Історія бібліотеки



Кульчин. Мальовниче село. Окрасою його є річка Стир та сосновий ліс, храм, школа , медичний пункт і, звичайно, бібліотека. Вона є, була і буде. Це храм науки – храм знань.
В далекому 1948 році в приміщенні старенької хатини «біля грушки» розмістилася маленька бібліотека. Завідував цією бібліотекою Васильчук Григорій Максимович. А книжок було мало, як розповідають старші люди «вміщувались у два кошики». Григорій Максимович тримав книжки вдома, ідучи на роботу, він брав їх із собою. Так він пропрацював чотири роки.
З часом бібліотека поповнила свій фонд. Книги приносили всі, хто хотів, щоб в селі була хата-читальня. 27 червня 1953 р. – на посаду бібліотекаря прийнята Вінцюк Лідія Григорівна, яка, як кажуть в народі, була бібліотекарем від Бога. Її дуже любили в селі, поважали. З часом, вийшла заміж, вона стала вже носити прізвище Бальбуза, народила двох доньок. Зараз дочки згадують, що ходили з мамою на роботу «біля грушки».                                   

 

У грудні 1958 року завідуюча бібліотекою села Кульчин Бальбуза Л.Г., крім роботи на абонементі, створила додатково два пункти в червоному кутку на фермі і на хуторі. Відповідальними закріплені активні читачі бібліотеки доярка Галина Степанюк і їздовий Павло Стаднюк.
1960 р. У селі збудували нове приміщення, яке розділяли між собою бібліотека та медичний пункт. Так бібліотека святкувала своє перше новосілля. Завжди затишно, тепло, цікаво оформленні виставки, привітність господині, ось те, що можна сказати про нашу бібліотеку. «1979 р., 01.11. – прийнята на посаду завідуючою бібліотекою-філією села Кульчин»– із запису трудової книжки. Лідія Григорівна пропрацювала все життя, 43 роки, на одному місці. Завдяки знанню своєї справи, працелюбності і наполегливості Лідії Григорівні вдалося зробити чимало. Бібліотека села Кульчин була одна із кращих бібліотек району.



1996 рік – на посаду бібліотекаря була прийнята Гут Валентина Анатоліївна, яка пропрацювала з 1996 по 2000 рік. На цей час бібліотека тимчасово розміщувалася у школі.



21.01.2000 р. – завідуючою бібліотеки-філії села Кульчин була призначена Антонюк Лариса Федорівна. Тривалий час бібліотека розміщувалася у школі, в одній кімнатці. Так тривало 10 років. Завдяки депутатам села Кульчин - Гуту Олексію Никодимовичу, Левчуку Володимиру Михайловичу, голови сільської ради - Данкевичу Олегу Петровичу та завідуючої бібліотеки села Кульчин було вирішено повернути книгозбірню у своє попереднє приміщення. Зробивши капітальний ремонт, помінявши вікна та двері – так святкувалося друге новосілля.

09.03.2011 р. – відкриття бібліотеки, на яке були запрошенні гості району: голова державної адміністрації – Леонтій Кричкевич, голова районної ради – Михайло Марчук, Директор Центральної Бібліотечної Системи – Михальчук Любов Ільївна, депутатський корпус жидичинської сільської ради на чолі з головою Данкевичом Олегом Петровичем. Свято благословив та освятив приміщення Благочинний ківерцівського округу Олександр Кондратюк.


У 2011 році було оголошено конкурс "Влада - друг бібліотек". Ініціатором проведення конкурсу стала Рада міжнародних наукових досліджень та обмінів у рамках програми "Бібліоміст" при сприянні Міністерства культури України та Всеукраїнської асоціації бібліотекарів, приурочений Всеукраїнському дню бібліотек. Напередодні професійного свята бібліотечних працівників -  29 вересня 2011 року - в столиці відбулася церемонія нагородження переможців конкурсу. Міністр культури УкраїниМихайло Кулиняк та директор програми "Бібліоміст" Матей Новак вручили грамоти та пам`ятні знаки переможцям конкурсу. Серед 11 переможців нагороду у номінації "Лідер підтримки бібліотек" отримав посадовець районного рівня від Західної України - Данкевич Олег Петрович, Жидичинський сільський голова Ківерцівського району Волинської області.
1 червня 2011 року на базі бібліотеки-філії села Кульчин було проведено семінар на тему, «Щоб не зупинився гончарний круг», на цей семінар був запрошений єдиний гончар Ковальчук Володимир Юхимович, він розповів про своє заняття та демонстрував вироби. Секретар сільської ради Сирук Лідія Антонівна виступила перед бібліотекарями Ківерцівської централізованої бібліотечної системи. На базі бібліотеки діяла районна школа професійної майстерності на тему:"Бібліотечне краєзнавство в культурному житті регіону: стан, важливість, удосконалення".

Ріднити людей із книгою, відкривати їм красу і силу слова, - що є достойнішим. Найбільше чим пишається бібліотека нині – це читачем. Сьогодні фонд бібліотеки-філії села Кульчин налічує 6 тис. примірників з різних галузей знань. У фонді є книги для дорослих і для дітей. Розміщений фонд бібліотеки у трьох кімнатах. Перша кімната – дитячий відділ,



друга – середній та старший, третя – дорослий читач.

Обслуговує бібліотека 630 читачів, з них 120 дітей, 55 – юнацького віку. З метою кращого забезпечення читачів новою інформацією, новими книгами, у бібліотеці у 2002 році були введенні платні послуги. Індивідуальна робота з читачами на першому місці. Насамперед, враховуються інтереси та запити користувачів, розвиваються у читачів любов до книги та до читання. Для учнів 1-4 класів складаються рекомендаційні списки літератури. Вчителі та учні задоволенні інформацією новинок літератури, що надходить до бібліотеки. У бібліотеці діють книжкові виставки на такі теми: «Читай – світ пізнавай», «Разом з книгою ми ростемо», «Калейдоскоп цікавих знань», «Країна знань нам двері відчиняє», «Найрідніший край – Волинь», «Моя земля – це Незалежна Україна».

Що року у бібліотеці проходить акція «Подаруй бібліотеці книгу». Серед читачів, які охоче дарують книгу, :Гразділь О.М., Сидорчук О.М., Гут О.Н., Стаднюк Н.М., Рогожина Т.М.,

Кооп В.М., Марфін В.Г.